1О твои вярвания за парите, които ги държат далеч от теб

10 вярвания за парите, които ги държат далеч от теб? Истината е, че ние не инвестираме с парите си, а с нашия мозък. Той е най-големият ни актив и трябва да развиваме неговия потенциал, за да постигнем успех.

По-лесно е да се каже, a по-трудно да се направи. Умът ни има много врагове, за които дори не подозираме. Това са ограничаващите ни вярвания за парите, които приемаме за истина, понеже сме ги усвоили от хора, на които безрезервно сме вярвали: нашите родители, роднини, учители. Но ако не се отървем от вярванията в недостига веднъж завинаги, никога няма трайно да подобрим финансовото си положение и шансовете ни за увеличаване на паричните постъпления намаляват.

Всеки от нас е чувал тези поговорки за парите:

  1. Пари ми дай, акъл не ща
  2. Пари при пари отиват
  3. Парите развалят хората
  4. Немъчени пари хаир не носят
  5. Бели пари за черни дни
  6. Ако си богат, всякому си сват
  7. Ден година храни
  8. Парите не растат по дърветата
  9. Гладна кокошка, просо сънува
  10. Щастие с пари не се купува

Но нека видим какви внушения те подават, когато сме отворени и ги приемаме за народна мъдрост, тоест, неоспорима истина:

Абе Пари ми дай, акъл не ща

Именно “акъл” се иска, за да направиш пари. Или по скоро иска се правилна настройка на ума. Да поддържаш вярвания за парите, които са в синхрон с целите, които гониш. Да изградиш умения, пряко свързани с това, да управляваш финансовите си потоци. И за това си трябва “акъл”. Или по-точно, добре подготвен ум. Добре насочван. Дори да имаш пари, без умствената настройка, ще ги загубиш. И въпреки, че сега нямаш пари, с правилната умствена настройка и стратегии, можеш да ги направиш и натрупаш.

Но Пари при пари отиват

Не ти ли звучи обезкуражаващо? Че парите отиват само при много богатите; че хората с многото пари привличат към себе си още пари и така стават все по-богати. Така че, едва ли не, ако никога не си правила пари, изобщо не се залавяй, няма шанс…Колко обезсилващо е да се вярва в подобна максима?

Парите развалят хората

Тоест внушението тук е: “не се стреми към богатство”. Не ти трябва.То не е добродетел. Ще станеш чужд на близките си, или ще се полакомиш и възгордееш.Но вселената иска ти да си богат. Иска да имаш ресурси, да се разгръщаш. Самата природа е толкова изобилна. Единственото ограничение е в пространството между двете ти уши, тоест в главата. Има надменни богаташи, но има и асоциални бендяци. Проблемът не е в парите, а в личността, ценностната система и възпитанието. Толкова много богати хора са благотворители и меценати. Когато имаш много, искаш и да върнеш много на обществото, защото можеш. Само защото някой е “развален” и се случва така, че той има пари, не означава, че парите ще развалят и теб. В много семейства обаче на богатите се гледа с лошо око. И това е една перспектива, която нкак не е мотивираща.

Немъчени пари хаир не носят

Ако не си изкарал парите с пот на чело, нямаш право да им се радваш. Ще пострадаш, ако не се мъчиш. Но когато човек развива умения и придобива ресурси,не му е необходимо да се поти, за да бъде полезен и да получи възнаграждение за услугата, която е доставил. Защо му е да се мъчи при това? Колкото си по-подготвен, толкова по-малко се мъчиш. Колкото по-добре управляваш нагласата и вътрешното си състояние, с толкова по-голяма лекота заработваш или създаваш финансовите си авоари.

Непосилният труд не е признак за добродетел, а за липса на по-добри умения или мисловна перпсектива. Лекотата не е повод за заклеймяване и срам. В едно напреднало общество на хора с висока степен на осъзнатост, материалните блага просто следват от това, че хората са заети да правят това, което обичат. Творческият проце им доставя радост, дори когато е усилен. Просто той не се усеща като работа. И възнаграждението не се заклеймява.

Бели пари за черни дни

Не е ли това послание за надвиснала опасност? Сякаш е неминуемо и неизбежно: Ще имаш черни дни. Със сигурност. Така, че стягай се. Но това е все едно да мислиш за възможно най-лошия сценарий. А това, за което мислиш, привличаш. Ограничаващо е човек да си създава очаквания за бъдещето въз основата на минал опит. Когато се страхуваме и тревожим, ние повтаряме едно минало, от което не искаме да преживеем повече. И когато отделяме пари настрана, тоест спестяваме, не е ли по-полезно да правим мисловни проекции за светли дни, в които тези пари ще ги инвестираме в себе си с радост?

Ако си богат, всякому си сват

И не само сват. Също и баща, и майка, и брат, и пръв приятел, и кум, и кръстник. В днешно време богатият е следван и боготворен. А следваните и боготворените са богати. Това добра новина ли е е или лоша?Означава ли, че ако ти не си сред тях, никой от теб няма да се интересува? Няма да имаш подкрепа и среда, която да ти помага? Това е едно внушение, което ти оставя чувство за отделеност, отхвърленост и малшанс. Какво ти внушава то на теб? И как те зарежда, или напротив? Зашото ключът към това, да бъдеш магнит за пари, да се радваш на изобилни финансови потоци, които ти създават комфорт и правят живота ти лесен е именно във вътрешното ти усещане за себе си. Заредена ли се чувстваш?

Ден година храни

Ако можеше така, да бъдеш активен и последователен в рамките на един ден, отдаден на твоето дело в рамките на 24 часа и после да си почиваш върху лаврите на спечеленото с един голям удар, всички щяхме да сме богати. Нито един успех не е резултат на еднократно усилие. И да, има случаи, когато се изсипва върху теб божието благоволение. Но никой не вижда как зад всеки успех се крие отдаденост и многократни повторяеми дейтвия с размах и дълбока увереност в себе си. Това, което ще те храни цяла година е твоето мащабно мислене, твоята любов към това, което правиш всеки ден и най вече към хората, на които носиш блага, с това, което правиш.
И това е ден след ден.

Парите не растат по дърветата

Когато някой ти каже така, не се ли усещаш изложен на присмех, все едно: “Какво разбираш ти от пари? Хвърчиш нависоко. Не знаеш как се изкарват. Искаш пари, но не даваш стойност.” Истината е, че, да, за да правиш пари ти трябва финансова грамотност. Но само затова, че я нямаш, не оставяй никого да ти прeсуши ентусиазма и желанието за повече финансови постъпления в твооя живот.
Финансовото обучение е обучение през целия живот, което никога не свършва и в което си струва да се инвестира достатъчно време. Никога не е късно да започнеш. Да правиш осъзнати избори и да познаваш стойността на парите. 
Но поговорки като тази не те насърчават в тази посока, нали?

Не го правят и поседните две от ггорните примери. Ти си като гладаната кокошка, тоест мечтаяш за това, което нямаш. Напразно се надяваш. Но нищо, И без това с пари не можеш си купи щастие. Но почакай. Това също не е съвсем така. С повече средства, имаш повече поле за действие, повече ресурси, знания. Повече комфорт. Така много по-лесно и по-бързо ще си намериш щастието, защото ще предприемаш повече действия . Ще го правиш от една по-висока вътрешна нагласа, заредена, отпочинала. Необременена от висящи сметки и дългове. Не е ли така?

Истината за Парите

Когато мислим, говорим за, боравим с пари, искаме да бъдем в една оптимистична нагласа на благодарност за всичко, което вече имаме. Благодарност за всички възможности, които вярваме ще дойдат на пътя ни, да заработим, спечелим, натрупаме и преживеем изобилието.

И нагласата ни на подсъзнателно ниво трябва да е такава, че да видим възможноститепо пътя си и да ги грабнем, а не да ги наричаме трудности и “не-възможни” за мен.

Затова подготовката на ума е важна.

Работата върху подсъзннателните ни нагласи, решаваща.Тогава мисленето ни ще бъде центрирано около вярвания от друго естество, като например:

Вселена е щедра и пълна с ресурси. Когато давам стойност, получавам еквивалентно възнаграждение. Където и каквото и да работя, съм ценена и шедро възнаградена.Аз заслужавам. Аз обичам парите и парите ме обичат.

Мотивиращо е, нали? Нищо, че само малцина мислят така. Бъди една от тях.

Поздрави,

Мира

Свързани статии:

1О твои вярвания за парите, които ги държат далеч от теб
Парите и Закона за Вибрациите
С Парите съм на “ТИ” и се обичаме

Leave a Comment