Самоувереност: “ЗА” или “Против”?

Самоувереност: “ЗА” или “Против”? Какво означава да си самоуверен? Много често тази дума свързваме с негативно поведение. Дори и ти сигурна си чувала да ти казват: “Не бъди толкова самоуверена. Не е така, както си мислиш.”

Но всъщност самоувереност не означава да надценяваш себе си или да подценяваш другиго. И още по-малко означава да си надменен. Надменността сама по себе си също е защитен механизъм, тоест вик за помощ.

Да си самоуверен за мен означава да си уверен в себе си, в своята способност да се справяш със ситуации. Да си вярваш. И най вече да изпитваш доволство от това, което си, макар да не спираш да се стремиш да развиеш повече от потенциала си.

Какво пресушава твоята самоувереност?

Нищо не разрушава усещането за цялостност и вътрешен мир така както навика да се самоосъждаш.

Няма как да се почувстваш уверена, докато продължаваш да се критикуваш. Мислиш ли, наистина и ти така> “Ами ако не се критикувам, как ще се развивам?”

Това е толкова утопично мислене. И е токсично при това. Критиката никому не дава сила. Обратната връзка го прави. Упрекът тук няма място,

Когато обаче вътрешният ти диалог е пропит с изискване към себе си, вместо с подкрепа и разбиране, твоята увереност се изпарява като дим всеки път, когато я потърсиш.

Защо е толкова важно да си уверена в себе си?

Когато си вярваш и си се доверяваш в трудни моменти, в нови, непознати ситуации, ти си подаряваш свобода. Свободата да не извличаш доводи за своята ценност от постигнатите резултати. Свободата да не си заинтересована от направеното впечатление. И това е върховно чувство на лекота. Просто животът ти става лесен.

Всеки иска да бъде с и около такъв човек. Уверената в себе си личност лесно преодолява загубите. Не им придава пагубно значение. И не се демотивира. НЕ се вкопчва във външни неща, търсейки сигурност навън от себе си и гаранции.

Такива хора имат пълноценни връзки, без взаимозависимост от рода на: “Ако на теб ти е зле, не може на мен да ми е добре.” Самоуверената личност води открит и спокоен диалог. Вярва в ресурсността на всеки отделен човек да се погрижи за собствените си емоции. Не е спасител или тиранин никому.

Как да добием самоувереност?

Въпросът е по-скоро как да си върнем увереността, с която сме се родили. Всяко дете е уверено, че ще се научи да ходи, колкото и пъти да пада преди това. Няма да постави своята способност под съмнение. Да се съмнява в себе си се научава по-късно, под въздействие на дисфункционалната семейна среда, в която расте.

Детето се научава да се отнася към себе си така, както към него се отнасят: “Можеш повече. Не си поела отговорност. Защо не можеш и ти като хорските деца….?”

Затова Бъди Будна. Следи мислите си. Спирай самокритиката всеки път, когато се уловиш.

Прави това, в което се чувстваш неуверена. Малки стъпки. Всяка малка победа изгражда увереността и засилва самочувствието.

Промени ограничаващите те вярвания за себе си:

  1. не мога добре
  2. или не зная достатъчно
  3. не успявам като другите
  4. още нищо не съм постигнала
  5. нямам с какво да се гордея
  6. не съм нищо особено
  7. никой не ме цени
  8. не съм интересна никому
  9. аз не съм фактор
  10. безсилна съм да променя каквото и да било
  11. провалих се

Какво ти коства липсата на самоувереност?

Самосъмнението е енергия, която подтиска. Когато се мисля за неудачник, точно като такъв се и държа. Действам наполовиначато или се отказвам да действам. Тогава и резултати нямам. Мисля си отново: “Знаех си какъв съм неудачник.” Затворен кръг.

Замисли се сега: Коя отдавнашна мечта отлагаш или все ти убягва? Зашо това е така?

Защото ключът за постигането на всяка цел е действието, подкрепено от вяра в себе си.

Къде ще бъдеш след една година по отношение на твоята мечта, ако не си върнеш самоувереното мислене на можешия човек?

Не, няма да бъдеш точно тук, където си сега. Ще бъдеш по-назад. Заради пропуснатите възможности на още една година като неудачник.

Затова промяната е твоят най-добър съюзник в живота. да, необходим ти е различен подход към твоите цели. Умствената настройка на победител.

Кой е победител? Който не само знае какво и как да прави, но и прави каквото знае. С увереност. С постоянство.

Как да развиеш в себе си идентичността на уверената личност?

Най-бързо ще преодолееш емоционалните смущения, които ти отнемат увереността в себе си, когато осъзнаеш какви са внушенията на твоето минало, по-специално твоето детство, най-вече от мама и татко, които без да се усещаш, те спират и до днес.

Не само да ги разбереш, но и да ги преработиш емоционално. Да се отделиш енергийно от тогавашното тълкуване и определение на себе си като безпомощна , уязвима и отхвърлена.

Когато спреш да гледаш на света днес през емоционалната призма на детето, което беше, ще се усетиш порастнала, освободена, лека и същевременно стабилна.

Хипнотичната Регресия- могъщ инструмент за обновяване на себе си

Правилното проведена хипнотична регресия работи с въображението, спомените, емоциите и вярванията от твоето детство.

Като всяка успешна терапия и тя има за основа концепцията, че неувереността в себе си е резултат от травмиращи емоционални моменти, които никога досега не са били адекватно преработени.

За разлика от всеки друг вид терапия, хипнотичната регресия не само дава мигновени “аха” моменти, но и възможност да поставиш в ума си думите, които винаги си искала да чуеш и в които да повярваш, за да се почувстваш така, както винаги си искала.

По този начин промяната в себеусещането е бърза, повсеместна и перманентна. Спестяваш си години лутане в търсене на силата в себе си.

Ако желаеш да разбереш повече за това как и ти можеш да си върнеш увереността в себе си, като направиш регресия, пиши ми на info@themindpower.eu

Желая ти увереност да следваш себе си по своя път.

Поздрави, Мира

Свързани статии с “Самоувереност: “ЗА” или “Против”?”: 

7 начина, по които стопираш желаните бизнес резултати
Ако обичам себе си, какво ще правя по друг начин?
Ниската самооценка води до ниски доходи – Kак да вдигнем и двете?

Leave a Comment